تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تعریف مصرف سرانه آب و اجزاء آن

   یکی از شاخص های مطرح در مدیریت مصرف آب، متوسط مصرف سرانه آب است و نشان می دهد که به طور متوسط هر فرد در یک جامعه چه قدر آب مصرف می کند.

  در استاندارد جهانی، متوسط مصرف سرانه آب را با واحد لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر بیان می کنند و مقدار آن را از تقسیم مقدار مصرف آب سالانه هر جامعه به تعداد جمعیت در هر روز به دست می آورند.

  میزان مصرف سرانه آب در جوامع مختلف، به علت شرایط متفاوت جغرافیایی و اقلیمی، مذهبی و فرهنگی و اجتماعی و معیشتی، فرق می کند. به طور که میزان مصرف سرانه آب در دو شهر سردسیری و گرمسیری و یا در دو شهر صنعتی و توریستی متفاوت می باشد.

  اجزاء متوسط مصرف سرانه آب یک جامعه عبارتند از:

  1- مصرف سرانه خانگی: مصارف خانگي شهري و روستايي شامل مصارف آشاميدن، پخت و پز، شستشوها، مصارف بهداشتي و وسايل تهويه، فضاي سبز خانگي و از اين قبيل مي‌باشد. مصارف خانگي روستايي علاوه بر موارد بالا شامل مصارف آب دام و طيور خانگي نيز مي‌شود. ميانگين روزانه مصارف فوق در طول يك سال براي هر نفر، متوسط مصرف سرانه خانگي ناميده مي‌شود. طبق استاندارد صنعت آب کشور (نشریه 117-3) با توجه به تفاوت شرایط در نقاط مختلف کشور برای انواع شهرها مقدار 75 تا 150 لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر تعیین شده است.

  2- مصرف سرانه تجاری و صنعتی: مصارف تجاري و صنعتي شامل مصارف مراکز تجاري و صنعتي کوچک از قبيل مغازه‌ها، مراکز خرید و كارگاه‌هاي کوچک واقع در محدوده شهرها و روستاها مي‌باشد. ميانگين روزانه مصارف فوق در طول يك سال به ازاي هر نفر از جمعيت شهر یا روستا، متوسط مصرف سرانه تجاري و صنعتي ناميده مي‌شود. صنايع بزرگ در شهرها و دامپروري‌ها در روستاها معمولا به‌طور مستقل آب مورد نیاز خود را تامین مي‌كنند و فقط بخشي از مصارف آنها (شرب و بهداشتي) که از شبکه توزيع آب استفاده مي‌شود، بايد درنظر گرفته شود.  مقدار مصرف سرانه تجاری و صنعتی طبق استاندارد در شهرهای مختلف بین 5 تا 25 درصد مصرف سرانه خانگی و یا 10 تا  20 لیتر به ازای هر نفر می باشد.

  3- مصرف سرانه عمومی: مصارف عمومي شامل مصارف ادارات و موسسات عمومي، مراکز درماني و آموزشي، اماکن مذهبي، حمام‌ها، مراکز ورزشي و هنري، آتش‌نشاني و از اين قبيل مي‌باشد. ميانگين روزانه مصارف بالا در طول يك سال به ازاي هر نفر از جمعيت شهر يا روستا، متوسط مصرف سرانه عمومي ناميده مي‌شود.مقدار مصرف سرانه تجاری و صنعتی طبق استاندارد در شهرهای مختلف بین 5 تا 15 درصد مصرف سرانه خانگی و یا 10 تا  20 لیتر به ازای هر نفر می باشد.

  4- مصرف فضای سبز: مصرف آب جهت پارک ها و فضای سبز شهری و میادین و بلوارها و ... مقدار مصرف فضای سبز بسته به مساحت فضای سبز شهر و نوع آن و اقلیم منطقه متفاون بوده و از روی یک جدول در مناطق مختلف آب و هوایی کشور از 1.5 تا 7 ليتر بر روز بر مترمربع محاسبه می گردد.

  5- تلفات آب: شامل نشتی های شبکه توزیع آب و هدرفت آب می باشد. هدررفت آب در کشورهای پیشرفته کمتر از 5% است ولی در کشور ما در شهرهای مختلف از 5 تا 30 درصد می باشد.

  در یک جامعه مصرف سرانه آب را از مجموع مقادیر فوق به دست می آورند و شاید بهتر است به مصرف سرانه کل آب اشاره کرد. در اکثر شهرها بیش از 80 درصد مصارف آب مربوط به مصارف آب خانگی است. به دلیل این که مقادیر مصرف سرانه آب در شهرهای مختلف کشور در شرایط مختلف با هم متفاوت می باشند به طوری که حتی در یک استان هم مصرف سرانه کل در شهرها اختلاف های زیادی دارند. برای مدیریت مصرف آب در سطح ملی بهتر است به جای شاخص مصرف سرانه آب کل از شاخص مصرف سرانه آب خانگی استفاده گردد این شاخص تا حدود زیادی مستقل از اختلاف نوع شهرها نظیر توریستی، صنعتی و کشاورزی می باشد و می تواند معیار قابل قبولی برای قیاس مصرف و اولویت برنامه های مدیریت مصرف آب بوده باشد.

  بدون توجه به این مقوله و مقایسه مصرف سرانه کل آب در شهرها ممکن است شهری با مصرف سرانه خانگی کمتر نسبت به شهری با مصرف سرانه خانگی بیشتر در اولویت برنامه های مدیریت مصرف قرار داشته باشد. لذا از عموم صاحبنظران تقاضا می شود در مباحث خود بیشتر مربوط به مقایسه مصرف سرانه در شهرهای مختلف بر آمار مصرف آب خانگی تکیه بیشتری شود و بدون اخذ مصارف خانگی در مبحث مدیریت مصرف آب نظر قطعی داده نشود.

   


  این مطلب تا کنون 118 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 10 شهريور 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160650
 • بازدید امروز :23759
 • بازدید داخلی :904
 • کاربران حاضر :42
 • رباتهای جستجوگر:429
 • همه حاضرین :471

تگ های برتر